Blog CadXpert
Druk 3D to nasza pasja

Stratasys F123 – Relacja z pokazu premierowego

W ubiegły czwartek mieliśmy przyjemność odwiedzić małe miasteczko położone na obrzeżach Frankfurtu nad Menem, gdzie odbył się oficjalny pokaz najnowszej serii drukarek 3D Stratasys – F123. Pierwsze pozytywne wrażenie zrobiła na nas sceneria eventu – kompleks czterech bardzo nowoczesnych, przeszklonych biurowców praktycznie pośrodku niczego. Z okien rozpościerał się piękny widok na otaczający nas las. Największe wrażenie zrobiły na nas drukarki – czyli dwa modele F370 – o imponujących rozmiarach  ok 160 cm wysokości i ponad 200 kg zamkniętych w obudowie o nowoczesnym designie. Obecnie technologia pozwala na tworzenie maszyn nieskierowanych do użytku domowego, które są ładne, zawierają wiele smaczków, a nie są tylko prostopadłościanem z logo producenta i kilkoma przyciskami. Projektanci w przypadku najnowszej serii na pewno się nie ograniczali – sami zobaczcie

1

2

Będąc przy drukarce uwagę przykuwa dotykowy panel sterujący, na który same kierują się palce, aby poklikać i sprawdzić co to ‚cudo’ może nam zaoferować. A może sporo – wiemy jaki typ i kolor materiału mamy w poszczególnych zasobnikach oraz ile dokładnie go jest. Wbudowany dysk na który możemy wgrywać modele do druku z pendrive’u lub po sieci. To rozwiązanie znane nam już z MakerBot’a, tutaj widzimy zdecydowanie więcej informacji dot. druku i samych modeli. Ponadto możemy kolejkować modele do druku, co pewnie będzie przydatną funkcją dla wielu użytkowników. Ulubionym przyciskiem wszystkich został button pozwalający na włączanie i wyłączanie podświetlania w komorze roboczej 🙂

3

Otwieramy drzwi, grube drzwi.

4

5

 

Zapewniają one utrzymanie temperatury w komorze roboczej, która jest podgrzewana nawet do 120⁰C. Jest to zależne z jakiego materiału drukujemy.

Stół roboczy nie był zbytnio modyfikowany, jest on oparty na sprawdzonym rozwiązaniu z poprzedniej generacji drukarek 3D Stratasys. Mocowanie wielopunktowe na solidnej podstawie, która utrzyma nawet ciężki wydruki i nie drgnie.
Otwieramy górna pokrywę – ta, której kształt designer kreślił bez ograniczeń. A tam mamy napędy oparte na serwach, solidne prowadnice i przede wszystkim dwie głowice drukujące – jedna do materiału budulcowego, a druga do materiału podporowego rozpuszczalnego, który jest niezastąpiony w wydrukach takich jak poniższy:

6

7

Z czego możemy drukować? Mamy do wybory 4 materiały: ABS, ASA, PC-ABS i dobrze znany z drukarek MakerBot PLA. Trzy pierwsze to materiały inżynierskie, które spełnią wiele wyzwań: wysoka wytrzymałość mechaniczna, termiczna, odporność na promieniowanie UV, wysoka dokładność drukowanych detali.

8

PLA to materiał, który był mocno doceniony przez innych uczestników specjalizujących się w maszynach przemysłowych. Ma on kilka zalet – jest najtańszy, choć generalnie wszystkie materiały są tanie, pozwala na szybki wydruk pierwszych iteracji prototypów oraz wydruki z niego są wysokiej jakości.

Co do samych wydruków robią wrażenie. Warstwy idealnie równolegle, powierzchnie jednolite, otwory okrągłe, ładne domknięcia powierzchni. Druk w wielu wariantach jakościowych w zależności od potrzeb i tryb Draft pozwalają na otrzymanie detalu w krótkim czasie jak i na wytworzenie części o wysokiej jakości.

9

Wszystkie powyższe opisane rozwieszania wcześniej były utożsamiane jedynie z systemami z najwyżej półki. Dzięki serii F123 dostęp do powtarzalnych, wysokiej jakości wydruków z zaawansowanych materiałów będzie miało wiele firm i uczelni.

Ja idę na spóźnionego pączka i kawę, a Ty jeżeli chcesz otrzymać więcej informacji i dokładną prezentacja dot. tych drukarek 3D to wypełnij poniższy formularz:
http://www.cadxpert.com.pl/stratasys-f123-series.html

Dziękuje za Twój czas 🙂

 

     Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *