Blog CadXpert
Druk 3D to nasza pasja
AGH Cadxpert

CADXPERT Patronem AGH w Krakowie. Jak przebiega współpraca firmy z uczelnią?

Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mogą poznać tajniki technologii drukowania 3D i skanowania 3D za sprawą współpracy uczelni z naszą firmą. Specjaliści z CADXPERT nie tylko dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodszymi kolegami, ale także wspierają działalność naukową wykładowców oraz pomagają realizować projekty do prac dyplomowych.

wydział AGH

Budynek Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej

Ze współpracy firmy Cadxpert i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mogą korzystać studenci kierunku inżynieria materiałowa na Wydziale Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej. Przedmiot o nazwie Metody przyrostowego formowania w inżynierii materiałowej i medycynie jest prowadzony w Pracowni Przetwórstwa Stopów i Materiałów Specjalnych. Nowatorski przedmiot powstał z inicjatywy prof. dr hab. inż. Stefana Szczepanika.

W ostatnich latach udało nam się rozwinąć firmę Cadxpert, działającą prężnie w branży druku 3D. Prywatnie, jako podwaliny mojej przygody z inżynierią traktuję studia na Wydziale Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej przy AGH w Krakowie. Swoistym zaszczytem i niejako powrotem do naukowych korzeni jest objęcie przez naszą firmę patronatu nad uruchomianą przez Pana Profesora Stefana Szczepanika specjalnością oferującą kształcenie w zakresie technologii druku 3D i inżynierii odwrotnej – wyjaśnia Maciej Dukat, Dyrektor Handlowy.

Technologie przyrostowe od podstaw

Pierwsze zajęcia w ramach nowego przedmiotu z udziałem specjalistów do spraw technologii przyrostowych odbyły się 19 marca. Podczas wykładu Adam Przepolski, specjalista ds. usług druku 3D w Cadxpert, prezentował najpopularniejsze technologie addytywne. Studenci mogli dowiedzieć się, czym różnią się metody addytywnego wytwarzania, jakie materiały są stosowane oraz w jakich zastosowaniach sprawdzają się te technologie. Teorie poparto wydrukowanymi modelami 3D, które reprezentowały omawiane metody przyrostowego wytwarzania. Oprócz wiedzy merytorycznej uczestnicy wykładu otrzymali wskazówki, jakie kompetencje i kwalifikacje są niezbędne do pracy w branży.

Inżynieria odwrotna w praktyce

Kolejny wykład, który odbył się w marcu dotyczył technologii skanowania 3D. Mikołaj Wilkiewicz, specjalista ds. skanowania 3D opowiadał o różnicach pomiędzy skanerami 3D światła strukturalnego a laserowymi. Omówione zostały właściwości urządzeń oraz obszary zastosowań na podstawie urządzeń EinScan-Pro (ręczne, światła strukturalnego) i FreeScan (laserowe skanery 3D). W trakcie prezentacji studenci mogli zobaczyć proces skanowania, ale także samodzielnie wykonać pomiar.

Student AGH skan 3D

Studenci mieli okazję samodzielnie zeskanować obiekt

Konferencje i badania naukowe

Nasi eksperci w ramach współpracy z AGH biorą udział w konferencjach naukowych i seminariach, na których przybliżają wybrane zagadnienia drukowania i skanowania 3D. Podczas ostatniej konferencji, która odbyła się w dniach 9-11 maja z okazji Dnia Hutnika – jednej z najważniejszych uroczystości uczelni – prof. Stefan Szczepanik zaprezentował wyniki swoich badań, które przeprowadził z wykorzystaniem wydruków 3D wykonanych w naszym parku maszynowym. Profesor badał m.in. wytrzymałość wzdłużną, wytrzymałość poprzeczną oraz inne parametry modeli wykonanych ze standardowych i zaawansowanych materiałów do przyrostowego wytwarzania.

konferencja agh

Adam Przepolski z Cadxpert przybliżył zastosowania technologii przyrostowych i różnorodność materiałów do druku 3D

W drugiej części prelekcji profesor Szczepanik zaprezentował postępy prac badawczych nad wykorzystaniem druku 3D w implantologii. Zespół lekarzy i naukowców opracowuje metodę uzupełniania ubytku w czaszce pacjenta ze Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie. Profesor z AGH sprawdza możliwości zastosowania druku 3D w medycynie zarówno pod kątem modeli przygotowujących lekarzy do skomplikowanych operacji, jak i implantów drukowanych w 3D z materiałów biokompatybilnych.

prof. Szczepanik

prof. dr hab. inż. Stefan Szczepanik

konferencja agh

Uczestnicy Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Innowacje w Metalurgii i Inżynierii Materiałowej”

Objęcie przedmiotu Metody przyrostowego formowania w inżynierii materiałowej i medycynie na Wydziale Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej patronatem przez Cadxpert to kolejny kamień milowy w rozwoju firmy. Jest to również godny do naśladowania przykład współpracy prywatnego przedsiębiorstwa i jednostki naukowej.    Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *